FTSO'DA KOSGEB DESTEKLERİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nda (FTSO) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Muğla Müdürlüğü tarafından KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, FTSO personelinin KOSGEB ile işbirliği halinde girişimcilerin desteklerden yaralanabilmesi için çalıştığını söyledi.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

KOSGEB Muğla Müdürlüğü’nden KOBİ Uzmanları Berkay Oral ve Yener Bozkuş’un konuşmacı olarak katıldığı toplantı, 23 Aralık 2022 tarihinde FTSO Meğri Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda KOSGEB’in imalatçı KOBİ’lere yönelik 2019 yılından bu yana sürdürdüğü ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ destekleri hakkında sunum yapıldı. Sunumda imalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması ve imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet güçleri ile verimliliğinin arttırılması destek alanlarında bilgiler verildi. 
 
Yaptığı sunumda destek alanları hakkında bilgi veren KOBİ Uzmanı Berkay Oral, “Akıllı dijital teknolojileri yerli imkanlarla geliştiren veya bu teknolojileri üretim süreçlerine dahil eden imalatçı KOBİ’lerde destek kapsamındadır. Büyük verinin analitik yöntemlerle işlenmesi, nesnelerin interneti, endüstriyel robot teknolojileri ve akıllı sensör teknolojileri, yapay zekaya dayalı siber fiziksel akıllı fabrika sistem ve bileşenleri, siber güvenlik, akıllı ve esnek otomasyon sistemleri, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri alanlarında 8 farklı alanda KOBİ’lerin projelerine destek verilecektir. Teknoloji geliştiren KOBİ’ler, 900 bini geri ödemesiz, 1 milyon 100 bini geri ödemeli destekten toplam 2 milyon liraya kadar yararlanabilecektir. Bu teknolojileri üretim süreçlerine dahil eden imalatçı KOBİ’ler ise 400 bini geri ödemesiz, 1 milyon 600 bini geri ödemeli destekten toplam 2 milyon liraya kadar yararlanabilecektir.” dedi.

Destek çağrısı kapsamında aynı zamanda makine-teçhizat alımlarının destekleneceğini kaydeden Kobi Uzmanı Oral, “İmalatçı küçük ve orta ölçekli işletmelerin başvurabilecekleri çağrıda, personel, yazılım ve hizmet alımları giderleri de destek kapsamında olacaktır. İşletmeler, toplam 1 buçuk milyon TL'ye kadar destekten faydalanabilecektir. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve 2020 ve 2021 yılı KOBİ Beyannamesi onaylı işletmeler, kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden yeni KOBİGEL çağrılarına başvurabilecek. Çağrı, 11 Ocak 2023 tarihine kadar açık kalacaktır. Başvurular, Mart 2023’te sonuçlandırılacaktır.” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısı için KOBİ Uzmanları Berkay Oral ve Yener Bozkuş’a teşekkür eden FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Üyelerimizin desteklerden yararlanabilmesi için Odamız personelleri kurum ile işbirliği halinde çalışıyor ve Odamıza gelen üyelerimiz başta olmak üzere tüm girişimcilerimize destek veriyor. Toplantımıza Halkbank Fethiye Şubesi’nden de bir temsilci çağırdık. Üyelerimizin bankaya gittiğinde destekler konusunda doğrudan yardım almasını hedefliyoruz. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen tüm girişimcilerimiz FTSO’nun ARGE ve Proje Birimi’ne başvurarak gerekli bilgileri alabilir.” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN