Ekonomist Sağlam'dan yatırım tüyoları

Ekonomist Murat Sağlam, Likya İş İnsanları Derneği (LİDER) tarafından Fethiye Jiva Beach Resort'da düzenlenen programa katıldı.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Likya İş İnsanları Derneği (LİDER) tarafından Fethiye Jiva Beach Resort’da düzenlenen programa Ekonomist Murat Sağlam katıldı. Yoğun katılımın olduğu programda açıklamada bulunan Sağlam, kamuda tasarruf ve yatırım ile ilgili konuştu.
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı ve Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir’in de katılım gösterdiği program konuşmaların ardından sona erdi.
“Önemli bir seçim dönemi geçirdik”
Ekonomist Murat Sağman yaptığı açıklamada, “Önemli bir seçim dönemi geçirdik. Şimdi, bizi 4 sene seçimsiz bir dönem bekliyor. Yeni bir ekonomi politikası var. Seçimden önce 2023’den sonra bu ekonomik politikaların sonuçlarını konuşacağız. Gidişatını konuşacağız… Para politikasında önemli bir değişiklik var. Değişiklik yapılacak ki hatta bu gün tasarrufla ilgili Sayın Bakan Şimşek’in açıklaması oldu. Bunun gidişatı ekonominin gidişatı ile ilgili. 
Enflasyonun düşüp düşmeyeceği ne zaman düşeceği bunların gidişatı… Şuanda baskılı bir kur var. Kurlar burada kalacak mı kalmayacak mı işte dünya ekonomisinin bize olan etkisi ne olacak tüm bunları bugün toplantıda değerlendirdik. 
“Tasarruf yapmak gerekiyor”
Ben aynı zamanda Finansal Okuryazarlık ve İletişim Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim. Türkiye’de tasarruf yapmak gerekiyor. Kamuda başlamak üzere bireylerin de tasarruf yapması gerekiyor. Biz şöyle öneriyoruz, Her ay az az bir şekilde bir parayı kenara ayırıp bunu dağıtmak… Sermaye piyasalarına dağıtmak ve bunu uzun vadeli olarak bakmak yatırımcılar için iyi olacaktır. Bugün önemli açıklamalar yapıldı. Kamu tasarruflarının devamı gelmesi gerekiyor.
“Faizler yüksek, TL olarak yatırım yapılmalı”
Yatırım için ise sepet yapılması gerektiğini öneriyorum. Daha çok TL olarak çeşitli yerlere yatırıp yapılmalı. Seçimden önce döviz ön plandaydı fakat şuan yüksek faizlerden dolayı TL olarak yatırım yapmak ön planda.
Likya İş İnsanları Derneği (LİDER) Başkanı Volkan Büber ise katılımcılara teşekkür ederek derneğin etkinliklerinin devam edeceğini belirtti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN