Yeryüzü Pazarı İtalya'dan Uluslararası Onayını Aldı

Türkiye'nin beşinci yeryüzü pazarı Slow Food Muğla Yeryüzü Pazarı Topluluğu tarafından, 22 Temmuz Cumartesi günü Muğla'da Arasta bölgesinde açılıyor.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Çevreye ve üretenlere saygılı süreçler yoluyla elde edilen iyi, temiz ve adil gıdayı destekleyen İtalya merkezli Slow Food Uluslararası Ağı kapsamında faaliyet gösteren Slow Food Muğla Yeryüzü Pazarı Topluluğu, Türkiye’nin beşinci yeryüzü pazarını Muğla merkez ilçesi Menteşe’de Tarihi Arasta Bölgesinde açıyor. Muğla Yeryüzü Pazarı 22 Temmuz Cumartesi günü yerel üreticiler ile tüketicileri bir araya getirecek. Yeryüzü Pazarı, 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Yeryüzü Pazarları, Slow Food ilkelerine uygun olarak işleyen uluslararası bir üretici pazarı ağıdır. Bu pazarlarda, küçük üreticiler ve yemek ustaları kahramanlardır. Sadece kendi ürünlerini satarak ve kalitelerini bizzat garanti ederek yer alırlar.

Yeryüzü Pazarı tezgahlarında iyi, temiz ve adil ürünler bulunur. Ürünler yereldir, tazedir ve mevsimseldir. Hem çevreye hem de üreticilerin emeğine saygı duyarlar ve alıcılar için de uygun fiyatlarla sunulurlar.

Yeryüzü Pazarları, yüksek kaliteli ürünlerin satın alınabileceği yerlerin yanı sıra Slow Food topluluklarının oluşturulması, değişim ve eğitim için birer alan da sağlar. Bu pazarlar, yerel üreticileri desteklemek, sağlıklı gıdaya erişimi teşvik etmek ve insanları yiyecek konusunda bilinçlendirmek amacıyla önemli bir rol oynar.

Muğla Yeryüzü Pazarı, Türkiye’de 5’nci, dünyada 95’nci Yeryüzü Pazarı olma özelliği taşıyor. Ayda bir açılacak olan Muğla Yeryüzü Pazarının ikincisi, 26 Ağustos Cumartesi günü, Muğla Düğün Yemekleri Festivali ile aynı tarihte gerçekleştirilecek.

Menteşe Belediyesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve Muğla Ticaret Borsasının büyük destek sağladığı pazarda; yerel üreticiyi desteklemek, ata tohumları korumak, Arasta bölgesini canlandırmak ve kültürel ve geleneksel dokunun korunmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN