Kumburnu Plajı'nda Ziyaretçi Sayısını Dengelemek İçin Hizmet Bedeli Alınmaya Başlandı

Fethiye'nin dünyaca ünlü Ölüdeniz, Kumburnu Plajı'nın yaya girişi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi raporuna göre ziyaretçi sayısını azaltmak ve bölgeyi korumak için milli park ve tabiat parklarında olduğu gibi saha hizmet bedeli alınmaya başlandı.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Türkiye’nin tanıtım yüzü olan dünyaca ünlü Ölüdeniz, KumburnuPlaj’ına yaya girişi Covid-19 salgınından bu yana ücretsiz olarak sağlanıyordu. Ücretsiz olması nedeniyle çok sayıda ziyaretçi alan Özel Çevre Koruma Bölgesi ve 1.Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kalan Kumburnu Plajı’na, ziyaretçi sayılarını sınırlamak amacıyla saha hizmet bedeli alınmaya başlandı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi raporuna göre böyle bir karar alındığını belirten yetkililer amaçlarının doğal ve kültürel kaynak değerlerinin koruyarak kullanılması bozulmadan gelecek nesillere aktarılması olduğunu kaydettiler. 

Kumburnu Plajı'nda Ziyaretçi Sayısını Dengelemek İçin Hizmet Bedeli Alınmaya Başlandı

“Ziyaretçi Taşıma Kapasitesinin Aşılması Ekolojik Dengeye Zarar Vermektedir”
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi raporuna göre; “Fethiye, Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi ve 1.Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kalan Ölüdeniz Kumburnu plajı coğrafik olarak Ölüdeniz Lagünü ile kesişmektedir. İlgili alan ve komşu bulunduğu lagündeki biyoçeşitliliği korunması ve plajdaki kıyısal erozyonun önüne geçilmesi son derece önemlidir. 2020 yılına kadar alanda geçmiş bilimsel ziyaretçi taşıma kapasitesi raporlarına göre ziyaretçi sayısını sınırlamak için ziyaretçilerden saha hizmet bedeli tahsil edilmiş olup, Covid-19 salgını sürecinde ziyaretçi sayısı düşmesinden kaynaklı sınırlama ve saha hizmet bedeli kaldırılmıştır. 2023 yılı sezonu ve devamında ziyaretçi sayısının tekrar artması nedeniyle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden bilimsel ziyaretçi taşım kapasitesi belirlenmesi talep edilmiştir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin hazırlamış olduğu Muğla İli Fethiye İlçesi Ölüdeniz Mahallesi Kumburnu Günübirlik Kıyı Kullanım Alanı Taşıma Kapasitesi Raporunda, "Ölüdeniz Kumburnu Plajı kullanımı için taşıma kapasitesinin belirlenmesinde Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından önerilen taşıma kapasitesi modeli kullanılmıştır. Söz konusu model uygulandığında ilgili alanın taşıma kapasiteleri aşağıdaki şekilde bulunmuştur.

Fiziksel Taşıma Kapasitesi 21.013 ziyaretçi/gün
Gerçek Taşıma Kapasitesi 5.187 ziyaretçi/gün

Yukarıda belirtilen sonuçlara göre Ölüdeniz Kumburnu Plajına fiziksel olarak sığabilecek ziyaretçi sayısı 21.013'tür. Bu ziyaretlerin gerçekleştirilmesi engelleyen veya kısıtlayan vektörler söz konusu modele dahil edildiğinde plajın gerçek taşıma kapasitesinin 5.187 ziyaretçiye düştüğü gözlemlenmektedir. Bu kapsamda tekrardan ziyaretçilerin yoğun kullanımının etkilerini minimum seviyeye indirmek üzere koruma ve kullanma dengesi gözetilerek tabiat parkı ve milli park alanlarında olduğu gibi yoğun kullanım baskısını azaltmak amacıyla alanın korunması bakımı ve saha temizliği (duş, tuvalet vb. hizmetler) dikkate alınarak pasif alan ve yaya giriş alanının yeniden düzenlenmesi yapılmıştır. Hedeflenen amaç doğal ve kültürel kaynak değerlerinin koruyarak kullanılması bozulmadan gelecek nesillere aktarılmasıdır. İnsan kaynaklı yoğun aktiviteler ve ziyaretçi taşıma kapasitesinin aşılması ekolojik dengeye zarar vermektedir” ifadeleri yer aldı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN