'Vergiler çok fazla! Ek MTV için söylenecek söz yok'

Anayasa Mahkemesi(AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuruyu karara bağladı. Kararı duyan vatandaş ise isyan etti.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

6 Şubat'taki Maraş merkezli depremlerin etkilerinin azaltılması amacıyla ortaya çıkan finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Ek verginin, ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksit şeklinde tahsil edilmesi kararlaştırılmıştı. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin iki kez alınmasını öngören düzenlemeyi CHP Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.
Düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuru bugün Genel Kurul'da ilk kez görüşüldü. Yüksel Mahkeme, ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin yapılan başvurunun reddine karar verdi. Kararı duyan vatandaş ise isyan etti.
“Ek MTV için söylenecek söz yok”
Saffet Altun, “Ek MTV için söylenecek söz yok. Anayasa mahkemesi iptal kararı verdi. Kendi kendileriyle çelişiyorlar. Böyle bir verginin olmaması gerekiyor. ÖTV, KDV, özel tüketim vergisi gibi vergiler bu kadar fazla olmamalı. Bu kadar yüksek seviyede olan vergiler vatandaşın sürtüne yük edilmemeli. Yüzde 20 seviyelerinde olan bu vergilerin kaldırılmasını istiyorum.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN