VATANDAŞ 'KARA KIŞ DESTEĞİNİ' FRTTV MİKROFONLARINA DEĞERLENDİRDİ

Son bir yıldır elektrik faturalarının yüksek gelmesi ve ekonominin kötüye gitmesi vatandaşı derinden etkiledi. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelen bilgiler doğrultusunda vatandaşlara kara kış desteği sağlanacak. FRTTV ailesi olarak mikrofonları vatandaşa uzattık ve 'Vatandaşlar bu destek ödemelerinin detaylarını biliyor mu?' diye sorduk.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Son Dakika 48

BAŞVURU E DEVLET ÜZERİNDEN ALINIYOR
E-devlet üzerinden müracaat yapan vatandaşlar ihtiyaç sahibi olduğunu ifade ederek başvurularını gerçekleştiriyor. Bu süreçte elektrik faturaları için 90 TL'den başlayarak 260 TL'ye kadar destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. 

SAİT BEY, “EKMEK SİMİT YESEM YİNE YETMİYOR”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak olan kara kış desteğini değerlendiren Sait Bey, “Son gelen elektrik faturam bin TL geldi. Yapılan bu yardım yeter mi? Bin TL gelen faturadan 260 TL çıkarın bakalım yetiyor mu? Geri kalanı nasıl ödeyeceğiz. Zaten geçim zorlaşmış. 4 bin 800 TL emekli maaşı var bin TL elektrik parası ödedik. Ekmek simit yesem yine yetmiyor. Hesabı siz yapın. Elektrik parası bin TL gelirse ben ne yiyeceğim” şeklinde konuştu.

KEMAL BEY, “BARİ İHTİYACI OLANA VERSİNLER DE İÇİMİZ RAHAT ETSİN”
Yapılacak olan yardımın ihtiyaç sahiplerine verilmesi taraftarı olduğunu belirten Kemal Bey, “25 senedir Fethiye’de yaşıyorum. Valla Fethiye çok güzel bir yer. Bir bakıyorsun 300 TL bir bakıyorsun 400 TL bir bakıyorsun 700 TL elektrik faturası geliyor. Biz artık şaşırmış durumdayız. Ne kadar elektrik kullandığın zaten bellidir. Onu takip ediyorum. Bir aşa iniyor bir yukarı çıkıyor. Biz vatandaş olarak artık şaşırdık kaldık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yapacağı elektrik yardımından haberim var ama bu yardımı gerçekten ihtiyacı olana versinler. Bir sürü mal varlığı var gidiyor dilekçe yazıyor. Bu yardımı onlara veriyorlar. Bari garibanlara versinler de içimiz rahatlasın. İhtiyacı olan alamıyor derken düzgün bilgilendirme yapılmıyor” ifadelerini kullandı. 

SELAHATTİN BEY, “KİM ALIYOR, KİM VERİYOR, HANGİ DURUMDA ALINIYOR BELLİ DEĞİL”
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak olan yardımdan haberinin olmadına dikkat çeken Selahattin Bey, “11 senedir Fethiye’de ikametgah etmekteyim. Bana bir ay önce felaket bir elektrik faturası geldi. Biz yaşlı bir karı kocayız. Evde bizden başka yaşayan yok. 480 TL fatura geldi. Sanki işyeri işletiyoruz. Böyle berbat bir rakam geldi. En son gelen fatura ise 230 TL’ydi bu dengesizlik niye ben bunu anlayamıyorum. Yani bir öyle bir böyle fatura geliyor. Yapılacak olan elektrik yardımını kime verecekler bilmiyorum. Kime verdiklerinden de haberim yok. Çevremde kimseden böyle bir yardım aldım diyeni duymadım. Kim alıyor, kim veriyor, hangi durumda alınıyor belli değil. 100 TL’lik elektrik kullanmışım yanına yok bakma bedeli, yok taşıma bedeli olmuş sana 230 TL. Zaten parasını alıyorlar bu masraflar niye? Ben bunu bir türlü çözemedim” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN