SEYDİKEMER'DE GAZİLER GÜNÜ GURURLA KUTLANDI

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Seydikemer’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ile “Gazilik” unvanının verildiği günün 101’inci yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle tören düzenlendi.  
Seydikemer Belediyesi ve Seydikemer Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı önünde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Tören Seydikemer Kaymakamlığı, Seydikemer Belediyesi ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çelenginin Atatürk Anıtına koyulması ile başladı. Çelenk sunma töreninin ardından 1 Dakikalık Saygı Duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız okundu. 
Törene Muğla Vali Yardımcısı ve Seydikemer Kaymakam Vekili Ayhan Yazgan, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer İlçe Emniyet Müdürü Muzaffer Yüceur, Seydikemer İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Hakan Tur,  AK Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş, CHP Seydikemer İlçe Başkanı Cemil Daydır, Seydikemer Muhtarlar Deneği Başkanı Mehmet Güven, Seydikemer Belediye Meclis Üyesi Yusuf Bağırcı, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Temsilcisi Durmuş Ali Dağdelen ve üyeleri, Seydikemer Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Emre Ercan, şehit aileleri, daire amirleri, Seydikemer Belediyesi birim müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Hamza Sürücü ile Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Temsilcisi Durmuş Ali Dağdelen yaptı. 
Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Hamza Sürücü; “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ile “Gazilik” unvanının verildiği günün 101’inci yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Gününü idrak etmenin gururunu yaşıyoruz.
Şehitlik ve Gazilik sadece manevi açıdan değil, askerlik açısından rütbelerin en şerefli ve en yücesidir. Tüm Gazilerimize ebediyen minnet ve şükran borçluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te “Vatan ve milletinin her şeyini feda eden harp malulü ve Gazileri canlı birer abidedir.” sözleriyle gazilerime olan minnet duygusunu ifade etmiştir. Nasıl ki ulusal bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü Kurtuluş Savaşına katılarak şehit ve gazi olanlara borçluysak, bugünde ulus ve ülkü bütünlüğümüzü her türlü iç ve dış tehdide karşı canları pahasına savaşarak koruyan, bu uğurda gazi ve şehit olanlara borçluyuz. Saygıdeğer gazilerimize bu vesile ile minnet ve şükranlarımızı sunmayı bir borç biliriz” diye konuştu.


KIBRIS GAZİSİ DAĞDELEN: “AZİZ MİLLETİMİZ, ŞEHİT VE GAZİ OLMAYI BÜYÜK BİR ONUR KAYNAĞI SAYMIŞTIR”
19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gün olduğuna dikkat çeken Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Temsilcisi Durmuş Ali Dağdelen şöyle konuştu: “19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, TBMM tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve İstiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Asil Türk Milletinin bağrından çıkmış, şanlı ve şerefli Türk Ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.”
Konuşmaların ardından Şehit Alper Seven Anadolulu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Erbağcı, “Kahraman” isimli şiirini okudu. Daha sonra Kıbrıs Gazisi Rasih Ayıran, Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu vatan Kimin” isimli şiirini okudu. Ayıran şiirini okurken yanında getirdiği Türk Bayrağını da açtı. Tören Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN