Muğlalı tarih severler MSKÜ'de Mitchell ile Buluştu

Dünyanın en önemli tarihçilerinden Profesör Stephen Mitchell Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ) tarihseverler ile buluştu.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde Mitchell, “The Christians of Phrygia”- “Roma’dan Türk Fetihlerine Kadar Frigya Hristiyanları”- kitabını tanıttı.

Seminer öncesi kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Turhan Kaçar, Stephen Mitchell ile tanışma hikâyesinden bahsetti: “Bugün burada benim doktora hocam Steven Mitchell’ın son kitabı ile ilgili bir seminer için bir araya geldik. Kısaca hocam ile nasıl tanıştığımı anlatayım. Kendisiyle 1995 yılında, yüksek lisans ve doktora programı için İngiltere’ye gittiğimde karşılaştık. O zamandan bu zamana irtibatımız hala sürüyor. Hocam, çeşitli fırsatlarla zaman zaman Türkiye’ye geliyor. Kendisi eski Anadolu tarihi üzerine çalışan en eski tarihçilerden biridir.”

Stephen Mitchell seminerde The Christians of Phrygia kitabının neden okunması gerektiği üzerinde durdu. Frigya bölgesinin antik dünyada erken Hristiyan topluluklarının gözlemlenebileceği en iyi yer olduğunu söyleyen Mitchell aynı zamanda Afyon, Kütahya, Denizli, Gediz ve Altıntaş bölgelerinde bulunan kalıntılar üzerinden erken dönem Hristiyan toplulukların yaşamını anlattı.

Seminer sonrası soruları cevaplayan Stephen Mitchell ardından MSKÜ Arkeoloji Bölümünü gezdi.

Ardından Stephen Mitchell, Rektörlük binasında bulunan müzede düzenlenen söyleşide MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ile bir araya geldi.

Stephen Mitchell’ın ve Prof. Dr. Turhan Kaçar’ın yer aldığı söyleşi MSKÜ web sitesi ve sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN