İdris Akbıyık, Asayiş ve Güvenlik Konularını Değerlendirdi

Muğla Valisi İdris Akbıyık Muğla'nın huzuru güvenlik bilgilendirme toplantısında basın mensupları ile bir araya gelerek son iki aylık dönemde yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Son Dakika 48

Muğla Valiliği 75. Yıl toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada her ay bilgilendirme toplantılarının yapılacağını belirten Vali İdris Akbıyık, “Muğla’mız aynı zamanda bir huzur kentidir. Muğla’nın huzuru Türkiye’nin huzuru diyoruz. Bu bakımdan tüm kolluk birimlerimizle birlikte Bakanlığımızın ülke genelinde koyduğu hedefler doğrultusunda; terör, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele, vatandaşlarımızın ve ilimizi ziyaret eden turistlerin can ve mal güvenliğin sağlanması hususları başta olmak üzere ilimizde var olan huzur ve güven ortamını devam ettirmek ve geliştirmek için kolluk birimlerimizle azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı

Geleceğimizi, Çocuklarımızı Zehirlemeye Çalışanlara Hayatı Zehretmeye Kararlıyız

Huzur ve güvenliğimize zarar vermek isteyen suç örgütlerine göz açtırılmadığını belirten Vali İdris Akbıyık “Mahalle mahalle, sokak sokak zehir tacirlerinin peşindeyiz. Yapılan operasyonlar saha çalışmalarıyla desteklenmekte ve Narko-Tim faaliyetleriyle okul çevrelerinde denetimler kesintisiz sürmektedir. Geleceğimiz olan gençlerimize musallat olan uyuşturucuyla mücadelemizi tüm güvenlik güçlerimizle aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

Muğla genelinde zehir tacirlerine yönelik 539 operasyon gerçekleştirildiğini açıklayan Vali İdris Akbıyık Bu operasyonlarda 899 kişi gözaltına alındığını ve 62 kişi tutuklandığını belirterek Geleceğimizi, çocuklarımızı zehirlemeye çalışanlara hayatı zehretmeye kararlı olduklarını söyledi. 

“Şehir eşkıyalarının” hepsini tek tek adalete teslim etmekte kararlıyız

Ocak ve Şubat aylarında terör ile mücadele kapsamında 42 operasyon düzenlendiğini ve bu operasyonlarda 45 kişinin yakalandığını belirten Vali İdris Akbıyık organize suç örgütlerine yönelik düzenlenen 12 operasyonda, 10 çetenin çökertildiğini, 78 kişinin yakalandığını, 41 kişi tutuklanarak cezaevine sevk edildiğini belirtti.

Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içerisinde gündelik hayatlarına devam etmelerini sağlamak maksadıyla önleyici faaliyetlere ağırlık verildiğini vurgulayan Vali İdris Akbıyık İlimiz genelinde suç ve suçlularla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda olayların yüzde 99,24’ünün aydınlatıldığını, hırsızlık olaylarının il genelinde yüzde 30 azaldığını, çeşitli suçlardan dolayı adli makamlar tarafından haklarında yakalama kararı bulunan bin 523 şahsın yakalanarak adli makamlara sevk edildiğini söyledi.

Ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan göçmen kaçakçılarına fırsat verilmediğini ve fırsat verilmeyeceğini vurgulayan Vali İdris Akbıyık 2 aylık süreçte göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 247 operasyon düzenlendiğini, bu operasyonlarda, 92 göçmen kaçakçılığı organizatörünün yakalandığını, bunlardan 53’ünün tutuklandığını, 39’u hakkında adli kontrol kararı verildiğini, göçmen kaçakçılığında kullanılan 29 araca da el konulduğunu aynı dönemde 2 bin 3 düzensiz göçmenin yakalandığını ve bu kişilerin sınır dışı işlemlerinin de derhal başlatıldığını açıkladı.

 Göç İdaresi Başkanlığımız tarafından düzensiz göçle mücadele kapsamında başlatılan Mobil Göç Noktası uygulamasının detaylarını basın mensuplarıyla paylaşan Vali İdris Akbıyık kimlik kontrollerinde kimliğini ibraz edemeyen yabancıların Mobil Göç Noktası araçlarında parmak izin kontrollerinin yapıldığını yasal kalış hakkı olmadığı halde yani düzensiz göçmen konumunda olduğu tespit edilen yabancıların geri gönderme merkezine sevk edildiğini ve hızla sınır dışı işlemlerinin başlatıldığını ifade etti.

Muğla’nın kişi başına düşen araç sayısında ülkemizde ilk sırada yer aldığını belirten Vali İdris Akbıyık Ülkemiz geneli kayıtlı motosiklet sayısının yaklaşık olarak %5'inin ilimizde bulunduğunu, Muğla genelinde meydana gelen kazaların yarıya yakın kısmının motosikletlerin karıştığı kazalardan oluştuğunu söyledi.


Muğla Valisi İdris Akbıyık Vatandaşlarımızın can ve mal güvenlikleri açısından motosiklet kullanırken mutlaka kask ve koruyucu ekipman takmalarını, görünürlüklerini artırmak maksadıyla fosforlu yelek giymelerini, diğer yol kullanıcılarının da motosiklet kullanan vatandaşlarımıza karşı daha dikkatli ve duyarlı olmalarını, Trafik Terörü ile topyekûn mücadele kapsamında vatandaşlarımızın başta kendi can ve mal güvenlikleri açısından araç kullanırken emniyet kemeri takmalarını, alkollü ve uykusuz araç kullanmamalarını, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamalarını istedi.

Suçluları adalete teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz

Eğitim, bilgilendirme ve farkındalık oluşturacak çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Vali İdris Akbıyık “Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak, gençlerimizi zehir tacirlerinden korumak, huzur ve güven ortamını devam ettirmek, emniyet ve asayişi sağlamak, suçu ortaya çıkarmak ve suçluları adalete teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının son bölümünde vatandaşlara seslenen Vali İdris Akbıyık Huzurumuzu bozan ve güvenliğimize zarar veren bir çete, bir zehir taciri, bir tefeci, suç örgütü, kim olursa olsun lütfen 112’yi arayarak ihbar edin. Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin Huzurunu milletimizle birlikte tesis edeceğiz. Muğla’mızın huzuru Türkiye’nin huzuru için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN