Fethiye'de Gaziler Günü Törenle Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazilik' unvanının verilişinin 102. yıl dönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü, Fethiye Kaymakamlık Bahçesi Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle kutlandı.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Fethiye Kaymakamlık Binası Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen tören, Atatürk anıtına çelenk sunma ile başlayıp saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti. Törene, Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Başsavcısı Günşafak Karartı, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Koyuncu, İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Tolga Turgutoğulları, Fethiye Halk Eğitim Müdürü İsmail Cazağ, Fethiye İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun Reşit Yiğit, Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, gaziler, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kıbrıs Gazisi Namık Ünal, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.
Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kıbrıs Gazisi Namık Ünal “Eylül ayında birçok ilimizin ve ilçemizin kurtuluş günleri vardır. Bu yüzden Eylül ayı coşkulu olarak geçmektedir. 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yüce Türk milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğini göstererek çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ile Gazilik unvanı vermiştir. Buna atfen 4768 sayılı yasa ile ülkemizde 19 Eylül Gaziler Günü olarak anılmaktadır. Biz de bu gün Gaziler gününü ülkesi ve milleti için çok değerli hizmetler vermiş vatan savunmasında gerektiğinde canlarını vermekten asla tereddüt etmemiş kahraman gazilerimizi anmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. 
“Vakur, gururlu ve bir o kadarda mütevazı Türkiye muharip gazileriyiz”
Bizlerde Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkenin birlik ve beraberliğinin teminatı olan Çanakkale’de destanlar yazan, Kurtuluş savaşında bütün yokluklara rağmen işgalci emperyalist işgalci orduları yenip denize döken, Kore savaşında savaşın kaderini değiştirip Güney Kore devletinin kurulmasını sağlayan, Kıbrıs’ta tüm dünyanın çıkamazlar, başaramazlar ve asla kazanamazlar dediği savaşı 27 günde kazanarak adadaki soydaşlarımızı Rum ve Yunan zulmünden ve soykırımından kurtaran, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için Güneydoğu dağlarında, şehirlerinde ve ülkemizin bir çok yerinde bölücü terör örgütü ile ölümüne mücadele ederek yok eden, 15 Temmuz’da içimizden çıkan hain fetöcülerin karşısında dimdik durarak hainlere ve teröristlere aman vermeyerek vatanımızın ve devletimizin bölünmez bütünlüğünü sağlayan, terör örgütü ve işbirlikçilerine karşı Kuzey Irak’ta ve Suriye’de zaferler kazanan, hiçbir şekilde hainlere geçit vermeyerek heveslerini kursaklarında bırakıp, devletimizin ve Cumhuriyetimizin bekasını sağlayan vakur, gururlu ve bir o kadarda mütevazı Türkiye Muharip Gazileriyiz. 
“Sevdamız vatanımız, servetimiz bayrağımız”
Asil Türk Milletinin mensupları; Şehitlerini ve Gazilerini unutmaz ve unutturmaz. Milletimizi tarih boyunca asil millet yapan şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Şehitlerine, gazilerine ve geçmişine değer vermeyen toplum asaletini kaybeder, soysuzlaşır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkûm olur. Bu vatanın gerçek kahramanları vatanımızı bize emanet edenlerdir. Bunlardan en önde geleni ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. Burada Atamızın huzurunda, minnetle ve şükranla eğilir, onun kurduğu Cumhuriyetin bekçisi olmaya, koyduğu ilke ve inkılâpları savunmaya söz veririz. Türk toplumun en değerli varlığı hürriyeti, bayrağı, namusu ve üzerinde yaşadığı vatan topraklarıdır. Türk milletinin ve vatanının savunmasında hainlerle mücadele içindeyken ve şahadeti beklerken Gazi olan Kahramanlarımızı ve vatan için nurlanan şehitlerimizin en kutsal emanetlerini yüreğimizde taşıyoruz.  Bu vesile ile vatan ve millet uğrunda canlarını esirgemeden veren şehitlerimizi ve aramızdan ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şehitlerimizin hayatta olan emanetlerine ve gazilerimize sağlıklı, huzurlu uzun ömürler diliyorum. Sevdamız vatanımız, servetimiz bayrağımız diyerek hepinize sağlıklar sunuyorum” dedi.
Tören konuşmaların ardından şiirlerle son buldu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN