'Çıntar Kavurması' coğrafi işaret alıyor

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), Milas'a özgü yerel lezzetlerden olan çıntar kavurmasına da Türk Patent ve Marka Kurumundan (TPMK) coğrafi işaret tescili alıyor.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Milas’a özgü ürünlere coğrafi işaretler kazandırmak için çalışmalarını sürdürmekte olan Milas Ticaret ve Sanayi Odası Milas’a özgü yerel lezzetlerden olan çıntar kavurmasına da Türk Patent ve Marka Kurumundan (TPMK) coğrafi işaret tescili alıyor. MİTSO’nun başvurusunu değerlendiren TPMK, Milas çıntar kavurmasını coğrafi işaret vermek üzere askıya çıkardı. Askı sürecinde itiraz olmaması durumunda Milas çıntar kavurması da Milas’ın ve MİTSO’nun 11’inci coğrafi işaretli yemeklerinden birisi olacak. MİTSO’nun Milas’a özgü 7 ürün için daha coğrafi işaret başvurusunda TPMK’da inceleme süreci devam ediyor. Ayrıca Milas yağlı zeytini de AB’nin coğrafi işareti için askı sürecinde bulunuyor.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’a özgü yerel lezzetlerden birisi olan Milas çıntar kavurmasının TPMK’de askı sürecine çıktığını belirterek “Bir Milas ürünümüze daha coğrafi işaret alacağız. Böylece TPMK’den coğrafi işaret aldığımız Milas ürünü sayısı 11 olacak. Ayrıca 7 ürünümüz için de TPMK’de inceleme süreci devam ediyor. O ürünlerimiz için de umutluyuz. Milas zeytinyağına AB’den coğrafi işaret almıştık. Milas yağlı zeytinine AB’den coğrafi işaret almamız için de askı süreci devam ediyor Milas’ı marka yapmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN