37'nci Muğla Odaları ve Borsa Müşterek Toplantısı

Muğla Odaları ve Borsa Müşterek Toplantısı'nın 37'ncisi Muğla Valisi İdris Akbıyık'ın katılımıyla Bodrum'da gerçekleştirildi. Toplantıda turizm kenti olarak Muğla ilinin sorunları ve kamudan beklentiler gündeme alındı.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Muğla Odaları ve Borsa Müşterek Toplantısı’nın 37’ncisi Muğla Valisi İdris Akbıyık’ın katılımıyla Bodrum’da gerçekleştirildi. Toplantıda turizm kenti olarak Muğla ilinin sorunları ve kamudan beklentiler gündeme alındı.

Toplantıda konuşan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Fethiye Körfezi, yıllardır kirlilik yaratan farklı nedenler sonucu doğal dengenin bozulmasıyla kendini yenileyemez hale geldi. Körfez kirliliği bugün ne yazık ki bölgemizin turizm geleceği ve halk sağlığı açısından büyük risk oluşturuyor.” dedi.  

37’nci Muğla Odaları ve Borsa Müşterek Toplantısı 15 Aralık Cuma günü Bodrum Ticaret Odası’nda (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Muğla Valisi İdris Akbıyık, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya, Muğla Odaları ve Borsa ile Deniz Ticaret Odaları Meclis ve Yönetim Kurulu başkanları, meclis üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu başkanları, icra komitesi üyeleri ve Genel sekreterleri katıldı.

Toplantıda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) adına Meclis Başkanı Kemal Hıra, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Meclis Başkanlık Divanı Üyesi Nihat Oran, Yönetim Kurulu üyeleri Halil İbrahim Öztürk, Emre Başaran, Süleyman Uysal, Süleyman Kaya, Mehmet Akif Erkek ve Genel Sekreter Ezgi Kullukçu yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon Muğla Odaları ve Borsasını Bodrum’da ağırlıyor olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Bugün burada vereceğimiz önerilerin kamuda karşılık bulması için yine birlikte hareket ederek gerekli lobicilik faaliyetleri ve projeler üreterek sonuca ulaşmada üyelerimiz için önemli bir misyon yükleneceğiz.” dedi. Muğla’nın artık deniz-kum-güneş turizminin yanında farklı alternatifler de sunması gerektiğine işaret eden Başkan Kocadon bölgenin agro-turizmde, sağlık turizminde, kurvaziyer turizminde ve gastronomi turizminde giderek daha tanınır hale geldiğinin de altını çizerek, “Her bir ziyaretçimiz her bir misafirimiz dönerken Muğla’yı bambaşka anlatıyor. İlimizi ve ilçelerimizin tüm alt ve üst yapı sorunları çözerek, ilçeler arası rekabeti değil birlikteliği öne çıkaracak tanıtım politikasıyla, yerli yabancı yatırımların ilimize uygun planlanmasını sağlamalıyız.” diye konuştu.

Başkan Kocadon’un ardından konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Muğla’mız doğal güzelleri ve ekonomik katma değeri ile çok önemli bir ilimiz. Kentin en önemli geçim kaynağı ise turizm. Bölgemizin sorunlarının çözümü için hep birlikte çalışmalıyız. Salgın dönemi sonrasında Muğla'ya göç çok arttı. Ancak bölgede yatırımlar da devam ediyor. En büyük sorunumuz alt yapı. Bu çözülmeden hiçbir şey yapılamıyor. İmar planlarından başlayarak alt yapı sorunlarının çözümüne odaklanmalıyız. Valiliğimiz öncülüğünde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ise “Muğla, dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında 93’üncü sırada yer aldı.  Araştırma firması turizm performansı, altyapı ve sürdürülebilirlik kriterlerini de kıstas alıyor. Bu kapsamda ilimizin ilk 100 şehir arasına girmesi son derece önemlidir. Bodrum’un sorunlarına değinmek gerekirse, nüfusa oranla aldığımız destek, reeldeki nüfusumuza oranla çok düşük kalmakta. Bunun revize edilmesi ve ulaşım / altyapı sorunlarının bir an önce sona ermesi gerekiyor. Kirada oturan memurlarımız zorluk içerisinde ve Bodrum’a gelmek istemiyorlar. Lojman yapımı gibi yöntemlerle bu sorunun giderilmesi gerekiyor.” dedi.

Vali Akbıyık, “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.”

Kaymakam Çit’in ardından kürsüye davet edilen Vali İdris Akbıyık, “Muğla’da her şey var. Muğla’da hayat var. Orman var, doğa var, tarım var, kültür var. ‘Tam anlamıyla sanayi’ diyemesek de haraketli bir ticari hayatı var. İlimizin spor turizmindeki başarılı ivmesi hızla yükselmeye devam edecek. Sağlık turizmi ilimiz için çok önemli. İlimize gelen turistlerin yarısını İngilizler oluşturuyor ve sağlık hizmetleri noktasında ciddi talepleri var. Gastronomi alanında da oldukça zenginiz. Tarım ürünleri alanında tercih edilen bir bölgeyiz. İhracatta iyiyiz. Kültür turizminde 1000 civarı ören yerine sahibiz. Hem tarihin ön plana çıkartılması hem de turizm açısından oldukça önemli. Odalarımız ve STK’larımız çok kıymetli. Hem bakanlıklar hem de yerel yönetimler nezdinde yatırımlarımız sürüyor. Burada lokomotifimiz özel sektördür. Değerlerimizin hiçbirini bir diğerine feda etmeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tarımı da koruyacağız, madeni de koruyacağız. Doğayı da koruyacağız sanayiyi de geliştireceğiz. İlçelerimizin elbette sorunları var. Bahane üretmeden çalışmak istiyoruz. Kimliklerimizi bir tarafa bırakarak, çalışmak için var gücümüzle birlikte mücadele edelim. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından, Oda/Borsa temsilcileri söz alarak gündeme ilişkin aktarmak istedikleri sorun ve görüşleri dile getirdiler.

Başkan Çıralı, “Körfez kirliliği bölge turizmi ve halk sağlığını tehdit eder duruma geldi.”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı katılımcılara hitap ettiği konuşmasında Fethiye Körfezi’ndeki deniz kirliliğine dikkati çekti. Kirliliğin bölge turizmini ve halk sağlığını tehdit eder duruma geldiğini vurgulayan Başkan Çıralı, “Fethiye, körfezi ve koylarıyla, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle sadece ülkemizin değil, dünyanın eşsiz destinasyonları arasında yer alıyor. Ancak son yıllarda gerek körfezimiz gerekse doğa harikası koylarımız ciddi tehdit altında. Körfezimiz, yıllardır kirlilik yaratan farklı nedenlerle, doğal dengenin bozulmasıyla kendini yenileyemez hale geldi. Körfez kirliliği bugün ne yazık ki bölgemizin turizm geleceği ve halk sağlığı açısından büyük risk oluşturuyor. Özellikle pandemi sonrası deniz turizmindeki artış; Fethiye Körfezi taşıma kapasitesinin artmasına neden oldu ve bu durum çözülemeyen kirlilik sorununu daha da artırdı. Körfez kirliliğinin başlıca sebeplerinden biri de Fethiye’de düzgün, planlanmış modern bir çekek yerinin olmaması, tekne bakım onarım ve kışlama sahalarının eksikliği. Yat imalatı hususunda Fethiye, Türkiye'nin ilk sıralarında yer alarak marka haline gelebilecekken, çekek yeri problemi nedeniyle sektörde gelişme ve ilerleme imkânsız hale geldi. Uzun yıllardır gündemde olan bu sorunun ivedilikle sonuçlandırılması, başta denizcilik sektörü olmak üzere bölgemizin en önemli önceliklerinden biri.” dedi.

Toplantıda konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, MUTSO olarak sağlık turizmine yönelik yaptıkları çalışmalara yönelik bilgi verdi. Başkan Karakuş, “Alternatif turizm çalışmaları kapsamında, 4 mevsim turizme katkı sağlayacak sağlık turizmi, bölgemizde çok büyük bir büyüme kapasitesi sağlayacak. Bu kapsamda çalışmalara ağırlık vermemiz gerektiğini düşünerek odamızda ve üniversitemizde çeşitli toplantılar gerçekleştirdik. Sağlık komitemizin önerisiyle geçtiğimiz Ocak ayında Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen sağlık turizmi fuarına katılım sağladık. Muğla’dan işletmelerimizin de yer aldığı fuarda oluşturduğumuz imaj çok değerliydi. Çünkü Valiliğimiz, Odamız, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve sağlık tesislerimiz ile sağladığımız bu katılım ile fark yarattığımızı düşünüyorum. Fuardan döndüğümüzde bir değerlendirme yaptık ve bu fuarın bizim için son derece eğitici olduğu kanısına vardık. Kısa ve orta vadeli bir yol haritası çıkarmamız gerektiğini düşündük. İlk etapta bilgilendirme eğitimleri düzenleyerek sağlık turizmi yetki belgeli firma sayımızı arttırmamız gerekiyordu. Bunun için gerekli adımları attık ve şuanda başvuru yapan firma sayımızı ciddi oranda artırmış bulunmaktayız.” dedi.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise “Bodrum’a giden inşaatlar nedeniyle ciddi bir kamyon ve taşımacılık sorunu var. Yurt içinde ve yurtdışında fuar ve tanıtım çalışmalarına Muğla olarak daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Markalaşma ve gastronomi alanında çalışmalara ağırlık vermemiz gerekiyor. Avrupa Birliği Coğrafi işaretli ürünlerimiz de bölgeye fark katacaktır. Tarım ve zeytincilik alanında Milas’ta oldukça modern tesislere sahibiz. Milas olarak 2024 yılında genişleme talebimiz var. OSB’de yer almak isteyen üyelerimiz var. Bunlar güzel gelişmeler. Ama tanıtım çalışmalarını daha da arttırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Onur Ugan, “Bu bizim sonumuzu getirir.”

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Meclis Başkanı Onur Ugan, “Gerçek yatak kapasitemiz ile rakamlar arasında fark var. Kaçak konaklamanın önüne geçemiyoruz. Kapasitemizin çok üstündeyiz ve yazın bölgelerimizde biz bile durmak istemiyoruz. Amacımız çok turist değil, nitelikli turist olmalı. Kıyılarımız çok değerli bunları korumamız gerekiyor. Göcek’te günlük ağaçlarının bulunduğu yerde yapılaşma başladı. Bu bizim sonumuzu getirir. Ciddi anlamda fizibilite çalışması yapılması gerekiyor.” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Marmaris Şube Başkanı Halil Bağlı, “Geçirdiğimiz yangınlar sonucunda yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için devletimizin, belediyelerimizin ve Odalarımızın desteğine ihtiyacımız var.” dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk ise şunları kaydetti; “İlimiz için turizm kadar tarım da önemli. İlimizde faaliyet gösteren büyük işletmelerimiz büyük oranda büyük illerin vergi dairelerine kayıtlı oldukları için gelir vergisinden faydalanamıyoruz. Coğrafyamız sınırlı ama buna rağmen tarımda yetersiz kalıyoruz. Borsa olarak son hamlemiz gıda analiz laboratuvarı kurmak. 2024 yılının ilk çeyreğinde hizmete geçmesini amaçlıyoruz. Tarımda arıcılık, örtü altı üretimde narenciye sebze, zeytinyağı, hayvancılık gibi her alanda sorunlarımız var. Hep birlikte bu sorunlar için çalışıp sonuca ulaştıracağız. Zeytinyağının en büyük sorunu tağşiş. Tüm sektörlerde işçi ya da çalışan sorunu var. Planlı tarım olmadıktan sonra üretim de yeterli olmuyor. Akıllı tarım ve su kontrollü su tüketimi ile topraklarımızın verimli şekilde işlenmesi gerekiyor.”

Toplantının sonunda konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, sorunların tümünü dinlediğini, bunların çözümü noktasında el birliği ile çalışacaklarını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN