Ukome'de 17. Madde Düzenlendi, Büyükşehirler Azınlığa Düştü

Resmi Gazete'nin 19 Şubat 2020 sayısında UKOME ile ilgili flaş bir karar yayınlandı. Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği'nin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesi yeniden düzenlendi.

PAYLAŞ

FERDİ YAVUZ- Resmi Gazete'nin 19 Şubat 2020 sayısında UKOME ile ilgili flaş bir karar yayınlandı. Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği’nin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesi yeniden düzenlendi. Resmi Gazete’de “Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı. Yeni yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapıldı. Büyükşehir belediyeleri ve yan kuruluşları karar alma konusunda üye sayısında 11'e 10 üstün durumdayken, yeni yönetmelikle 11'e 14 azınlığa düşüyor.

Resmi Gazete'nin 19 şubat 2020 sayısında UKOME ile ilgili flaş bir karar yayınlandı. Büyükşehir belediyelerinin 11, kamu kurumlarının 10 üyesinin bulunduğu Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) üye sayıları değişti. Resmi Gazete'de yer alan habere göre; UKOME'deki kamu kurumlarının üye sayısı 14'e çıkacak.
Yeni yönetmeliğe göre UKOME’nin üye sayısı şu şekilde oldu;
“Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendindeki “Milli Savunma Bakanlığı” ibaresinden sonra gelmek üzere “, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birer” ibaresi eklenmiş, (g) bendindeki “Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünün birer” ibaresi eklenmiş, (ğ) bendindeki “Karayolu” ibaresi “Ulaştırma Hizmetleri” şeklinde değiştirilmiş, fıkraya (ı) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.” 
UKOME, İstanbul'da ulaşıma yapılan zam sonrası gündeme geldi. 10 Şubat itibarıyla İstanbul'da ulaşıma yüzde 35 zam gelmişti. Zam kararı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) çoğunlukta bulunduğu UKOME tarafından alınmıştı. Öğrenci akbili 1.25 TL'den, 1,75 TL'ye çıkarken, tam bilet 90 kuruş artış ile 2,60 TL'den, 3.50 TL'ye yükselmişti. Öğrenci aylıkları 40 TL'den 50 TL'ye, tam aylık abonmanlığı ise 205 TL'den 275 TL'ye çıkmıştı. 
Büyükşehir Belediyeleri Azınlığa Düştü
Düzenleme ile daha önce Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Liman Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün atadığı üyelerin yanına, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TCDD Taşımacılık Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü ve AFAD'ın da birer temsilci ataması sağlanacak. Buna göre UKOME üye sayısında daha önce büyükşehir belediyelerinin ve yan kuruluşlarının 11 üyesine karşılık, diğer kamu kurumları, bakanlıklar, kamu genel müdürlükleri, komutanlıklar, sahil liman başkanlığı gibi kurumların 10 olan üye sayısı, yeni eklenecek bakanlık ve kamu kurum temsilciliklerinin üyeleriyle birlikte 14'e yükselecek.
Böylece büyükşehir belediyeleri ve yan kuruluşları karar alma konusunda üye sayısında 11'e 10 üstün durumdayken yeni yönetmelikle 11'e 14 azınlığa düşüyor.


Gözler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde
UKOME’de yapılan üye sayısı değişikliği ile Başta İstanbul büyükşehir Belediyesi (İBB) olmak üzere CHP’li Ankara ve İzmir gibi büyükşehir belediyeleri yönetmeliğin iptali için dava açmaya hazırlanıyorlar. CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ise nasıl bir yol izleyeceği Muğla’da merak konusu oldu. Konuyla ilgili, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’den gelecek açıklama bekleniyor. 
Muğla’da Yaşayanlar UKOME’ye Yabancı Değil
Türkiye’nin çoğu ilinde, vatandaşlar UKOME’nin ismini neredeyse bilmiyor ya da ismini duyan vatandaşlar ise yine UKOME’nin ne iş yaptığından bihaber durumdalar.
Ancak UKOME’nin ismine Muğla’da yaşayan vatandaşlarda yabancı değil. Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki taksi durakları kaldırılmış,  Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası ile Muğla Büyükşehir Belediyesi davalık olmuşlardı. UKOME'nin aldığı kararlar burada da yer almıştı. Ayrıca geçtiğimiz yıl Muğla’da toplu ulaşıma yapılan zamlarla ilgili yine UKOME’nin ismi duyulmuştu. Muğla’da, Özel Toplu Taşıma Esnafı ve Oda Başkanlıklarınca yapılan zam talebi,  Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulunda görüşülmüş ve maliyet artışlarına göre sunulan zam listesi kurulda kabul edilmişti.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN