Muğla Kent Konseyleri Toplantısı Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Muğla Kent Konseyleri toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Konseyin ikincisi 1 Şubat 2020 tarihinde Marmaris Kent Konseyi'nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

PAYLAŞ

FERDİ YAVUZ- Muğla Kent Konseyleri toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Konseyin ikincisi 1 Şubat 2020 tarihinde Marmaris Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Gerçekleştirilen toplantı ile dönem sözcülüğü Menteşe Kent Konseyi’nden, Marmaris Kent Konseyine geçti. Muğla Kent Konseyleri toplantısının sonuç bildirgelerinden olan 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım haklarının yanı sıra kıyıların tekrar MUÇEV’e verilmesine engel olmak için Büyükşehir, ilçe belediyeleri ve halkı bir araya getirerek “Kıyılar Halka Geri Verilsin” temalı bir eylem tertiplenerek, kıyıların belediyelere verilmesi için kamuoyu oluşturulmasına karar verildi.


Muğla Kent Konseyleri toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Konseyin ikincisi 1 Şubat 2020 tarihinde Marmaris Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Gerçekleştirilen toplantı ile dönem sözcülüğü Menteşe Kent Konseyi’nden, Marmaris Kent Konseyine geçti. Toplantıya Bodrum, Datça, Menteşe, Milas ve Marmaris Kent Konseyleri başkan, genel sekreter, yürütme kurulları ve meclis başkanları katıldı. Toplantıya katılamayan Fethiye ve Dalaman Kent Konseyleri ile de sonuç bildirgesi paylaşıldı.
Toplantının sabah oturumunda, ilk toplantıda alınan kararların hayata geçirilip geçirilmediği ve aradan geçen iki ay içinde deneyimlerin paylaşılması amacıyla katılımcı kent konseylerinin ne tür faaliyetler yaptığı paylaşıldı. Öğleden sonraki oturumda ise değerlendirilmesi için Muğla geneline dair ana sorunların neler olduğu ve tüm kent konseylerinin birlikte nasıl çalışacağına dair yöntemlerin konuşulması konusunda anlaşma sağlandı.

Muğla Kent Konseyleri toplantısının sonuç bildirgelerinden biri olan kıyılarla ilgili karar alındı. Kararda şu ifadelere yer verildi; “Kıyıların tekrar MUÇEV’e verilmesine engel olmak için Büyükşehir, ilçe belediyeleri ve halkı bir araya getirerek “Kıyılar Halka Geri Verilsin” temalı bir eylem tertiplenerek, 
kıyıların belediyelere verilmesi için kamuoyu oluşturulması.”

Öte yandan konseyin aldığı bir diğer karar olan 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım haklarıyla ilgili açıklanan sonuçta ise; “65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz ulaşım hakkının, büyükşehir ve esnaf üstünde oluşturduğu dillendirilen ekonomik baskısının, bırakın kazanılmış olan bu hakkın ellerinden alınması şeklinde bir girişimi, bunun telaffuz dahi edilmesi tüm kent konseylerinin kesinlikle kabul etmediği ve net olarak karşı çıktıkları bir durumdur.” İfadelerine yer verildi. 

Muğla Kent Konseyleri toplantısının sonuç bildirgesinde aşağıdaki kararlar alındı;
-Öncelikle geçen toplantıda alınan karar gereği Belediye meclis toplantılarında resmi gündem içinde kent konseylerine kurumsal söz hakkı verilmesinin sağlanması için kurumsal söz hakkını kullanamayan kent konseylerinin ilgili belediyelerden ısrarla tekrar tekrar talep etmesi ayrıca özerk bir oluşum olmasının ana göstergesi olan “Bütçe” konusunda da ilgili belediyelere rakamsal olarak kent konseyi bütçesinin belirlenmesi için de ısrarlı olunması konusunda karar verilmiştir. Bununla birlikte kent konseyi kurulumunu gerçekleştirmeyen ve yönetmeliğe aykırı olarak belediye başkanı veya yardımcısı başkanlığında oluşturulan kent konseylerinin bulunduğu ilçe belediyelerinin ziyaret edilmesi kararının takibinin yapılmasına karar verilmiştir.
- Birlikte yapılması karar verilen eylem ve etkinliklerin organizasyonunun ve takibinin sağlıklı yapılabilmesi için katılımcı konseylerin başkanlarından oluşan bir “Koordinasyon Kurulu” oluşturulmasına karar verildi.
-Birlikteliğimizin isminin MKK (Muğla Kent Konseyleri) olmasına karar verildi.
-Çevre ve Şehircilik Bakanlığının MUÇEV ile imzaladığı kıyı alanı kira sözleşmeleri Haziran 2020’de sona ereceğinden 29 Şubat 2020 Cumartesi saat 14.00’de Akyaka’da, kıyılarımızın tekrar MUÇEV’e verilmesine engel olmak adına Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ve halkı bir araya getirecek “Kıyılar Halka Geri Verilsin” temalı bir eylem tertiplenmesine ve kıyıların belediyelere verilmesi için kamuoyu oluşturulmasına karar verildi.

- Bununla birlikte “Muğla Kent Konseyleri”ni oluşturan her ilçede ilgili kent konseyi tarafından tespit edilen bir sorunun halkın ve toplumun faydasına çözüme ulaştırılmasını sağlamak ve dayanışma bilincini topluma yaymak amacıyla ilgili kent konseyinin belirleyeceği tarihlerde eylem veya basın açıklaması gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.
- Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz ulaşım hakkının, büyükşehir ve esnaf üstünde oluşturduğu dillendirilen ekonomik baskısının, bırakın kazanılmış olan bu hakkın ellerinden alınması şeklinde bir girişimi, bunun telaffuz dahi edilmesi tüm kent konseylerinin kesinlikle kabul etmediği ve net olarak karşı çıktıkları bir durum olduğu vurgusu yapılmıştır. Eğer bu bir sorunsa, bu sorunun bakanlık ve belediye tarafından bulunacak bir uygulama ile giderilmesi, hatta 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızın kullandığı bu hakkın ilk olarak bebekli anneler gibi örneklerle artırılmasının da ilgililer tarafından planlanması şeklinde bir kararlaşma tüm kent konseyleri yürütmeleri tarafından benimsenmiştir.
- Son olarak bir sonraki toplantının Nisan ayı başında Datça Kent Konseyinin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesine karar verilerek toplantı sonlandırılmıştır.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN