GÖCEK-GÜRSÜ- PIRNAZ YAYLA YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI

Yıllar öncesinde yörüklerin sahil kesiminden yaylaya nasıl çıktıklarını anlatmak ve yörük kültürünü yaşatmak için yapılan Göcek-Gürsu-Pırnaz Yayla Yürüyüşü başladı.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Dalaman ve Fethiye ilçelerinden yıllar önce yaz ayları geldiğinde sıcaklar başlayınca daha serin yerlere yani yaylalara göç ederlermiş. Yaz aylarını sahil kesimine göre daha serin yaylalarda geçiren yörükler kış ayları gelince tekrar sahil kesimlerinde ki evlerine dönerlermiş. Eski zamanlarda motorlu araçlar olmadığı için yaya olarak yapılan bu yürüyüş içim her zaman aynı güzergâhlar kullanılırmış. 
Besledikleri hayvanları da daha iyi beslensinler diye yanlarında götüren yörüklerin bu kültürlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına her yıl Göcek-Gürsu-Pırnaz Yayla Yürüyüşü düzenleniyor. Geçmiş dönem milletvekili Nurettin Demir, Göcek’ten İsmet Dim gibi kişilerin öncülüğünü yaptığı yürüyüş bu yıl yine her yıl olduğu gibi Göcek’ten başladı.
Bugün sabah saat 6.30’da Göcek’ten başlayan yürüyüşün ilk durağı Gökçeovacık Muhtarlık Mevkii oldu. Eski zeytinyağı fabrikasında kahvaltısını yapıp fabrikayı gezen katılımcılar, ardından zeytinyağının faydalarına dair bilgilendirici bir söyleşiye katıldı. Saat 16 sularında varılması planlanan, bugünkü yolculuğun son durağı Kızıldere kamp yerine ulaşmak için yola koyuldular. Kamp alanında hoş geldin partisi, su oyunları, yerel sanatçılar eşliğinde müzik gibi yorgunluk atmaya yönelik etkinlikler ile akşam yemeğinin keyfini çıkaracak olan katılımcılar günlerini burada sonlandıracak. GÖCEK-GÜRSÜ- PIRNAZ YAYLA YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI
4 gün sürmesi planlanan Yayla Yürüyüşü’nün ikinci gününde Kızıldere kamp alanından yola çıkacak olan katılımcıların varış noktası Kızlanoluk olacak. Burada kahvaltılarını yapacak olan katılımcılar birbirleri ile kaynaşarak Çınaraltı’na doğru yola koyulacak. Çınaraltı’nda akşam yemeklerini yiyecek olan katılımcılar Ateşbaşı Yörük Gecesi ile günülerini sonlandıracak.  Üçüncü günün varış noktası Gürsu olurken, katılımcılar bu sıcak yaz günlerinde ferahlamak için Garkın Yaylası’nda kar molası verecek. Yürüyüşün son günü Gürsu’dan yola çıkan katılımcılar Pırnaz’a (Salabaa) gidecek. Salabaa’da yolculuklarının, yürüyüşlerinin sonuna gelen katılımcılar, burada yemek yedikten sonra sertifikalarını alıp Yörük Eğlenceleri ile bitişi kutlayacaklar. Saat 16 civarında Cavurdöndü üzerinden Göcek’e dönüş başlayacak.              

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN