EGM 'PANİK YARATMA AMAÇLI SENARYOLARA KATİYEN İTİBAR ETMEYİN'

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Son Dakika 48

TC İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların iletişim yoluyla dolandırılmaması için bilgi notu paylaşıldı. 
Buna göre, Türkiye genelinde en yaygın dolandırıcılık yönteminin, “kontör ve para dolandırıcılığı” şeklinde telefon yoluyla gerçekleştirildiği belirtildi. 

Telefonla dolandırıcılık olaylarında, şüphelilerin gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefonla arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıttıkları ve bir takım gerçek dışı vaatlerle kurgu inşa edip, vatandaşların iyi niyet ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırdıklarına dikkat çekildi. 

İlgili notta, dolandırıcıların telefonla aradıkları kişilere, 

“Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, 

Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, 

Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, 

Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, 

İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, 

Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, 

Operasyon bitimi parayı iade edecekleri” gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik oluşturarak dolandırıcılık yaptıkları ifade etti.  

Telefon mesajlarına dikkat! 

Bilgilendirme notunda, devamla şunlar belirtildi: 

“Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler. 

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.” 

“Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın”

Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamaları için, vatandaşlara şu tavsiyede bulunuldu: 

“Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.” 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN