CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÇİFTÇİLERE KREDİ MÜJDESİ

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere 3 ayrı kredi müjdesi verdi.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması’na katıldı.
Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:
“Dünya nüfusunun 8 milyarı bulduğu bir dönemde toprağı ihmal eden geleceğini ihmal etmiş demektir. Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle tahıl sevkiyatının sekteye uğraması açlık tehdidini ortaya çıkardı. Sevkiyatın başlamasını sağlayarak insanlığı büyük bir krizin eşiğinden kurtardık.
Tarım sektörü ve onun ana unsuru olan çiftçilerimizi bir bütün olarak görüyoruz.  Politikalarımızı ve uygulamalarımızı büyük ekosistemin tamamını gözeterek oluşturuyoruz. Zincirin bir halkasındaki kopmanın tüm sistemi etkileyeceğini biliyoruz. Sistemi bütün olarak geliştirecek adımlar atıyoruz.
Savunma alanında nasıl kendi kendine yeterliliği stratejik öncelik olarak görüyorsak tarımsal üretimde önceliğe aynı anlayışla bakıyoruz. Vereceğimiz müjdeler ülkemizin toprak muhafızı olan çiftçilerimizi daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.
– Çiftçi destek kredisini hayata geçireceğiz. Hasat dönemi yapılacak harcamalar için kullanılacak. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek kredinin yıllık faizi 9,75, vade süresi 36 ay olacak.
– İkinci müjdemiz tarımsal KOBİ kredisi. Üst limit 15 milyon lira. Yıllık faiz oranı yüzde 4,75’tir. Yatırım kredilerinde 10 yıla işletmede 24 aya kadar vade uygulanabilecektir. Pek çok işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecek.
– Üçüncü müjde tarım borç kredisi. Üst limiti 5 milyon lira, faizi yüzde 9,75 vadesi 60 aydır.
“ÇİFTÇİ BORCUNA SADIK”
Genç çiftçi kredi limitlerini 500 bin liradan bir milyon liraya çıkaracağız. Tarım kredilerindeki takip oranının yüzde 1’in altında olması çiftçilerimizin ödemelerini hassasiyetle yaptıklarını gösteriyor. Borcunu ödemekte zorlanan çiftçimiz varsa onlara destek boynumuzun borcudur. Ana parasını peşin ödeyenlerin faizlerinin silinmesi bu kardeşlerimizi rahatlatacaktır. Taksitli ödemeye de imkan tanımak lazımdır.”


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN