Çay Fiyatı 4.5 Yılda Yüzde 493 Arttı Ama Halk Evlerinde Çay 5 Yıldır 1 TL !

Türkiye'de her gün iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Son olarak akaryakıt ve elektrikten sonra, şimdi de çaya büyük zam geldi! Türkiye'nin en önemli çay üreticisi konumunda bulunan Çaykur, geçtiğimiz günlerde kuru çay fiyatlarına yüzde 24 oranında zam yaptı. Fethiye Belediyesi ise yapılan piyasaya gelen tüm büyük zamlara rağmen halk evlerinde çayın son 5 yıldır olduğu gibi 1 TL'ye satmaya devam edileceğini açıkladı.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Ersin DAL

1 kiloluk Tiryaki çayının Eylül 2023'te tavsiye edilen toptan satış fiyatı 149,68 TL iken, yeni listede aynı çayın toptan satış fiyatı bugün itibariyle 185,66 TL'ye çıktı. Böylece Tiryaki marka çayın fiyatı sadece birkaç ayda bile yüzde 24 zamlanmış oldu. Elekaltı, gurme, hediyelik gibi sınıflara ayrılan spesifik çaylardaki zam oranları ise yüzde 39-68 arasında değişiyor.
Başkan Karaca : Halkımız İçin Direnmeye Devam! Halkımızın yanındayız
Fethiye’de Başkan Karaca döneminde hizmete açılan halk evlerinde çay hala sadece 1 TL gibi artık komik bir hale gelen fiyatla satılıyor. Yeni gelen zamlarla ilgili açıklamalarda bulunan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise; “Halkımız her gün gelen yeni zamlarla günlük hayatını zaten neredeyse sürdüremez hale geldi. Belediyemize her gün sosyal yardım alabilmek için ya da ne olursa olsun bir işe girebilmek için pek çok vatandaşımız müracaat ediyor. Özellikle üniversite mezunu pırıl pırıl gençlerimiz mutsuz ve ümitsiz görmek beni de çok üzüyor. Sosyal belediyecilik kapsamında, gerek sosyal yardımlarla, gerekse açtığımız yeni halkevleri ve halk plajlarıyla halkımıza bir nebze de olsa destek vermeye gayret ediyoruz” dedi.
Zincir marketlerden birinin haftalık broşüründe 2019 Eylül ayında 1 kilo’luk Tiryaki çayın fiyatının 31.95 TL olduğu görülürken, aynı süpermarkette aynı ürünün fiyatının bugün 157.5 TL olduğu dikkat çekiyor. Yine aynı dönemde, bugün piyasada bulunmayan “Doğadan Altın Filiz” marka çayın kilosunun sadece 12 TL olduğunu gören vatandaşlar, gözlerine inanamıyor. Bu rakamlar, 1 kilo çayın fiyatının yaklaşık 4.5 yıl içinde tam olarak yüzde 493 zamlandığı anlamına geliyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN